Jak wybrać właściwy rodzaj baterii?
Jak wybrać właściwy rodzaj baterii?
Choć na co dzień ukryte, baterie i akumulatory towarzyszą nam każdego dnia. Są nieodłącznym elementem życia. Umożliwiają nam obejrzenie ulubionego serialu czy upamiętnianie ważnych chwil na fotografiach i nie pozwalają spóźnić się na umówione spotkanie. Są w pilotach telewizyjnych, aparatach fotograficznych, zegarkach… Wszystkie sprzęty, które są nimi zasilane, ułatwiają i umilają nam codzienność. Jednak produkty przemysłu elektronicznego, aby działać, potrzebują konkretnych źródeł energii. Do latarki i lampy błyskowej nie będą pasowały te same rodzaje baterii. Jak więc wybrać właściwe ogniwo dla danego urządzenia?
Bateria czy akumulator?
To podstawowe pytanie w kwestii wyboru źródła zasilania. Baterię od akumulatora różni przede wszystkim żywotność. Ta pierwsza, po wyczerpaniu nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Dlatego sprawdza się w sprzętach, które pobierają małe ilości energii i których używamy sporadycznie, jak zdalne piloty, latarki, kalkulatory czy budziki. Z kolei akumulator, choć wygląda bardzo podobnie, gromadzi i uwalnia energię elektryczną dzięki odwracalnym reakcjom chemicznym zachodzącym w elektrolicie. Dlatego może pracować w dwóch cyklach: zasilania i ładowania. W ten sposób może zasilać urządzenia o wiele dłużej niż każdy rodzaj baterii: od kilkuset do kilku tysięcy cykli ładowania. Stąd w urządzeniach o większym chwilowym poborze energii to akumulatory działają znacznie wydajniej. Czy zatem istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie co wybrać, baterię czy akumulator? Nie, ponieważ wszystko zależy od danego sprzętu i sposobu, w jaki go używamy. Co więcej, nawet jeśli posiadamy wiele urządzeń na baterie, które nieustannie wymieniamy, to warto rozważyć kupno akumulatora. Taka inwestycja będzie bardziej opłacalna. Ponadto przyczynia się do troski o środowisko naturalne.
Dokonując wyboru warto także pamiętać, że każdy rodzaj baterii czy akumulatora ma swój własny rozmiar. Wskazówkę dotyczącą typu konkretnego ogniwa znajdziemy na obudowie sprzętu i w jego instrukcji obsługi. Najczęściej stosowane rozmiary w przemyśle elektrycznym to:
- R6 (oznaczane także jako AA i nazywane potocznie paluszkami o cylindrycznym kształcie),
- R03 (AAA, czyli zmniejszona wersja baterii AA, tzw. “mały paluszek”),
- R14 (C),
- R20 (D).
Rodzaje baterii
Wśród typów ogniw łatwo się pogubić. Warto jednak poznać ich właściwości, by samemu móc ocenić, które rodzaje baterii sprostają naszym oczekiwaniom.
Baterie cynkowe
Baterie cynkowe są znane od ponad stulecia. Choć w Europie i Stanach Zjednoczonych ich popularność maleje w ostatnich latach, to w krajach rozwijających się wciąż stanowią 1/3 całego rynku ogniw. Są to zdecydowanie najtańsze baterie, dostępne w szerokiej gamie kształtów i rozmiarów. Mają niską pojemność, mimo to koszt godziny pracy urządzenia o niskim poborze mocy zasilanego bateriami cynkowymi jest niski, a zakup baterii opłacalny. Baterie jednorazowe GP są ekonomiczne, wydajne i dostępne w wielu popularnych rozmiarach.
W ofercie GP znajdują się:
- Baterie cynkowo-chlorkowe Greencell najlepiej sprawdzają się w urządzeniach domowych o niskim i średnim zapotrzebowaniu na energię, takich jak piloty do sprzętu elektrycznego czy budziki. Dodatkowym kryterium ich wyboru i popularności jest atrakcyjna cena.
- Podstawowy rodzaj baterii to ogniwa cynkowo-węglowe Powercell. Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla większości urządzeń, które nie pobierają sporych ilości energii.
Baterie alkaiczne
Dużo bardziej wydajne od zwykłych ogniw cynkowych są baterie alkaliczne. Dla porównania, można ich używać od 5 do 10 razy dłużej. Są do tego odporniejsze na zmiany temperatury i znacznie rzadziej wylewają się po wyczerpaniu. Choć za baterię alkaliczną zapłacimy zwykle o połowę więcej niż za standardową, to jest to obecnie najpopularniejszy rodzaj baterii. Są wybierane do zasilania urządzeń, które mają spory pobór prądu, takich jak przenośne magnetofony, odtwarzacze CD i mp3, latarki czy golarki elektryczne. W ofercie GP znajdziemy trzy typy tych ogniw:
- Ultra Alkaline to odpowiedź na coraz bardziej zaawansowany technicznie sprzęt i rosnące oczekiwania klientów. Przy stosowaniu ich w urządzeniach o małym poborze mocy takich jak myszki komputerowe, klawiatury bezprzewodowe, itp. zapewniają aż do 44 godzin nieprzerwanej pracy. Świetnie sprawdzają się w urządzeniach z dużym poborem mocy jak np. zabawki – GP Ultra Alkaline działają nawet do 7 godzin, gwarantując długi czas beztroskiej zabawy, bez obaw o brak energii. Ogniwa te charakteryzują się napięciem nominalnym 1,5V (napięcie w czasie pracy jest niższe) i nie wolno ich ładować. Jeśli chcemy efektywnie korzystać z wymagających sprzętów, takich jak gry lub zabawki elektroniczne, to Ultra Alkaline będą najlepszym wyborem. GP Ultra Alkaline to jedne z najmocniejszych baterii alkalicznych w naszej ofercie.
- Jeśli jednak myślimy o urządzeniach, które potrzebują więcej energii i od których oczekujemy maksymalnej wydajności, to powinniśmy sięgnąć po baterie Ultra Plus Alkaline. Gwarantują one długotrwałą pracę nawet najbardziej wymagających mechanizmów. W ofercie GP są to najmocniejsze baterie alkaliczne, dostępne w pełnym zakresie rozmiarów. Jeśli np. potrzebujemy zasilania lampy błyskowej, to żaden inny rodzaj baterii nie sprawdzi się tak dobrze, jak Ultra Plus Alkaline (do 550 błysków lampy).
- Z kolei w sprzętach z umiarkowanym poborem mocy najlepiej zadziałają baterie Super Alkaline. Od lat cieszą się zaufaniem klientów, którzy cenią w nich jakość i ciągłość działania. Dostępne są w pełnej gamie rozmiarów i szerokich ofercie różnorodnych opakowań.
- Do drobnej elektroniki najlepiej nadadzą się baterie alkaliczne guzikowe Alkaline Cell. To ten rodzaj baterii najczęściej zapewnia sprawne funkcjonowanie naszych zegarków, kalkulatorów czy elektronicznych notatników.
- Jeśli natomiast potrzebujemy zasilania pilotów samochodowych czy systemów alarmowych, to warto postawić na ogniwa alkaliczne wysokonapięciowe High Voltage Alkaline. Są one zgodne z najnowocześniejszymi systemami zapewniającymi bezpieczeństwo pojazdów i innych dedykowanych urządzeń. Dają pewność i gwarancję długotrwałego działania.
Ogniwa litowe
Czy istnieje rodzaj baterii jeszcze bardziej wytrzymały, niż te alkaliczne? Tak. Poznajcie ogniwa litowe. To właśnie w zastosowaniu litu tkwi ich największa moc. Jest to najlżejszy metal i jednocześnie cechuje się wysokim stosunkiem energii do objętości, dobrą przewodnością i wysokim potencjałem. To dlatego są o 40% lżejsze i 7 razy wydajniejsze niż baterie alkaliczne. Wszystko to sprawia, że ogniwa te górują nad innymi bateriami pod każdym względem. Do tego posiadają wbudowane zabezpieczenia. GP produkuje różne typy tych ogniw, które sprostają najtrudniejszym zadaniom:
- Jeżeli potrzebujemy zasilania dla profesjonalnych urządzeń, charakteryzujących się znacznym poborem energii (np. aparatura medyczna), to powinniśmy postawić na ogniwa AA/AAA.
- Baterie litowe Lithium 9V dają pewność w przypadku urządzeń, które wymagają długiego czasu działania ogniw (np. czujniki dymu).
- Lithium Cylindrical dostępne są w pełnej gamie rozmiarów i dopasowują się do potrzeb klienta. Sprawdzają się w ekstremalnych warunkach (od -40oC do 60oC), nieprzewidywalnych sytuacjach i najbardziej specjalistycznych mechanizmach.
- Litowe baterie guzikowe (Lithium Coin) poradzą sobie w zakresie temperatur od -10 oC do 60oC. Ten rodzaj baterii zasili wiele sprzętów, od zegarków i pilotów, po aparaty fotograficzne.
Baterie srebrowe
Warto jeszcze wspomnieć o zaletach baterii srebrowych. Dają one rekordowo wysoką pojemność przy jednoczesnej niewielkiej masie. Zapewniają niewielki spadek napięcia przy rozładowywaniu i wysoką odporność na wstrząsy. Baterie srebrowe GP Silver Oxide zasilą najmniejsze urządzenia elektryczne, od zegarków i kalkulatorów, przez glukometry i termometry, po zabawki elektroniczne.
Baterie cynkowo-powietrzne
Wspominając o niewielkich bateriach guzikowych nie można zapomnieć o ogniwach cynkowo-powietrznych. Cechują się najwyższym stosunkiem pojemności do rozmiaru i są niezawodne w zasilaniu precyzyjnych urządzeń. GP Zinc Air to rodzaj baterii powszechnie stosowany w zasilaniu aparatów słuchowych. Ogniwa te działają długo i niezawodnie, a do tego są zgodne z większością modeli aparatów.
Akumulatory GP ReCyko
Wyglądają podobnie do baterii alkalicznych, ale można je ładować i rozładowywać wielokrotnie. W urządzeniach o większym chwilowym poborze energii działają znacznie lepiej niż baterie alkaliczne. Nominalne napięcie akumulatorów wynosi 1,2V ale w trakcie pracy jest zbliżone do napięcia baterii alkalicznych, można ich zatem używać zamiennie.
Rodzaj akumulatora
Podobnie jak w przypadku baterii, akumulatory także mają swoje rodzaje. Zależą one od użytych metali i wpływają na żywotność oraz wydajność ogniwa. W świecie rozwijających się technologii to właśnie akumulatory stają się coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem w kwestii zasilania. Obecnie akumulatory NiCd, zawierające niebezpieczny dla środowiska kadm, są coraz rzadziej stosowane. Dlatego GP stawia na akumulatory niklowo-wodorkowe, w których kadm zastąpiony został stopem metali nietoksycznych. To właśnie one są współcześnie jednym z najpopularniejszych źródeł energii wielokrotnego użytku. Będą idealne zarówno dla urządzeń o dużym, jak i małym poborze mocy (klawiatury, myszki bezprzewodowe, lampy błyskowe czy odtwarzacze mp3). Jaką mają przewagę nad bateriami alkalicznymi? Działają ponad 3 razy dłużej i mogą być ładowane nawet do 1500 razy. Dlatego w długiej perspektywie ich zakup jest bardziej opłacalny. W ofercie GP każdy odnajdzie rozwiązanie uszyte na miarę swoich potrzeb. Dostępne są wersje:
- Professional – akumulatory te dbają tak o portfel użytkownika, jak środowisko. Są wydajne i zachowują do 70% energii po pięciu latach od naładowania. Przetrwają do 1500 cykli.
- Photo Flash – wybierane są głównie przez użytkowników aparatów fotograficznych i lamp błyskowych. Mają wysoką pojemność (2600mAh), dzięki czemu idealnie sprawdzają się w sprzętach o wysokim poborze energii. Mogą być ładowane do 300 razy i zachowują do 70% energii po 1 roku od naładowania.
- Standardowa – cechuje się szeroką gamą rozmiarów w różnych pojemnościach, dlatego idealnie dopasowuje się do potrzeb i oczekiwań użytkowników. Rozmiary AA i AAA można ładować do 300 razy, a rozmiary C, D, 9V do 1000 razy. Po 1 roku od naładowania zachowują 70% energii.
By w pełni wykorzystać ich potencjał, najlepiej jest je ładować w przeznaczonych do tego ładowarkach GP PowerBank, które zapewniają ładowanie z różnych urządzeń, także tych wyposażonych w port USB.
Wszystkie wymienione wyżej rodzaje baterii i akumulatorów zostały stworzone po to, by zaspokoić rosnące potrzeby klientów. Dlatego jest w czym przebierać. Baterie czy akumulatory? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w niektórych urządzeniach jedno rozwiązanie sprawdza się lepiej niż drugie. Wybór konkretnego ogniwa powinien być wypadkową naszych potrzeb oraz zalet i możliwości, jakie ono zapewnia. Dlatego warto mieć pod ręką obydwa rodzaje ogniw.