Jakie baterie można ładować?

Jakie baterie można ładować?

Choć bateria i akumulator wyglądają podobnie, to różni je prawie wszystko: od budowy po wydajność. Wybór pomiędzy dostępnymi rodzajami ogniw pozwala jednocześnie sporo zaoszczędzić i wydłużyć czas pracy urządzeń elektrycznych. To właśnie od ich konstrukcji zależy, czy będziemy je mogli ponownie naładować.

Jakie ogniwa można ładować, czyli jaka jest różnica między baterią jednorazowego użytku a akumulatorem?

Najpopularniejszymi rodzajami baterii są ogniwa cynkowe, alkaliczne, litowe i srebrowe. Z kolei najnowsze akumulatory składają się z katody wykonanej z zasadowego tlenku niklu, anody zbudowanej ze stopu metali, a rolę elektrolitu pełni tu wodorotlenek potasu. To właśnie dzięki takiej konstrukcji i reakcjom chemicznym zachodzącym w elektrolicie akumulatory mogą gromadzić i uwalniać energię elektryczną. Za pomocą specjalnej ładowarki można je wielokrotnie ładować, dlatego są znacznie bardziej wydaje niż zwykłe “paluszki”. Ich żywotność określają cykle ładowania, zwykle od  300 (np. ReCyko+Pro Photo Flash) do 1500 (np. ReCyko+ Pro). Natomiast baterie mają znacznie krótszą żywotność i po wyczerpaniu nie nadają się do dalszej eksploatacji. Ogniw alkalicznych lub cynkowych nie można ponownie zasilać w ładowarce do akumulatorów. Wiąże się to z wysokim ryzykiem wycieku lub wybuchu.

Dla kogo akumulator?

Wybór między tradycyjną baterią a akumulatorem zależy od naszych potrzeb. Na początku warto rozważyć, jak bardzo prądożerny jest nasz sprzęt elektryczny. Jeśli jest to urządzenie o większym chwilowym poborze energii, z którego w dodatku korzystamy na co dzień, to najlepiej jest wybrać akumulatory. Doskonale sprawdzą się one w odtwarzaczu mp3, aparacie fotograficznym, lampie błyskowej czy padzie do konsoli. Trzeba jednak pamiętać, że akumulatory potrzebują czasu na naładowanie, czasem nawet kilkunastu godzin. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w dwa zestawy akumulatorów, które będziemy używać naprzemiennie. Ponadto warto inwestować w dobrej jakości ogniwa, ponieważ awaria tanich akumulatorów może doprowadzić do wylania się wnętrza i uszkodzenia sprzętu elektrycznego.

Które ogniwa są bardziej przyjazne dla środowiska i portfela?

Wielokrotnie ładowane ogniwa są korzystniejsze dla środowiska niż tradycyjne baterie. Te ostatnie zużywają się szybko i stają się szkodliwym odpadem dla środowiska. Akumulatory mają w tej kwestii przewagę nad “paluszkami”, ponieważ nadają się do wielokrotnego użytku i będą działać znacznie dłużej. To właśnie ta cecha sprawia, że jest to rozwiązanie dla osób, które dbają o ekologię. Co więcej, choć ogniwa wielokrotnego ładowania są droższe od baterii, to taka jednorazowa inwestycja w dłuższej perspektywie przyczynia się do redukcji kosztów, jakie wiążą się z zakupem kolejnych baterii. Dla przykładu, komplet akumulatorów GP może zastąpić nawet kilka tysięcy tradycyjnych “paluszków”.

Jakie akumulatory warto kupić?

Obecnie jednymi z najpopularniejszych źródeł energii wielokrotnego użytku są akumulatory niklowo-wodorkowe (NiMH). Są one godnymi następcami starszych i stosowanych do niedawna na szeroką skalę ogniw niklowo-kadmowych (NiCd). Ich przewaga tkwi we większej o 30% pojemności oraz większej o około 30% gęstości energii. Zostało w nich także znacząco zredukowane zjawisko postępowego obniżania się pojemności w miarę kolejnych cykli ładowania (tzw. efekt pamięci). Ponadto akumulatory NiMH nie zawierają toksycznych substancji chemicznych, takich jak kadm i rtęć. Anoda jest w nich wykonana ze stopu metali: niklu, chromu, magnezu, wanadu, tytanu, żelaza i aluminium, dzięki czemu są znacznie bardziej przyjazne środowisku niż inne źródła zasilania. Technologia NiMH zastąpiła NiCd przede wszystkim w małych akumulatorach, takich jak AAA, AA, C, D czy 9V. Dlatego akumulatory niklowo-wodorkowe (np. ReCyko+ wersja profesjonalna i standardowa) są idealnym źródłem energii dla urządzeń o dużym i małym poborze mocy.

Jak ładować akumulatory?

Aby maksymalnie przedłużyć żywotność akumulatorów warto kierować się prostymi zasadami podczas ich eksploatacji. Bardzo ważne jest, by w jednym sprzęcie używać akumulatorów tej samej marki, ponieważ ogniwa różnych producentów mogą rozładowywać się w innym czasie. By zapobiec redukcji pojemności akumulatorów należy je w pełni rozładować i dopiero wtedy naładować. Jeśli chcemy optymalnie wykorzystać moc i potencjał akumulatorów GP, to najlepiej jest ładować je w przeznaczonych do tego celu ładowarkach GP. Wybrane modele ładowarek wyposażone są w zabezpieczenia przed przegrzaniem, przeładowaniem i zwarciem, a także w funkcję bezpiecznego ładowania nocnego, wykrywania baterii pierwotnych i wadliwych akumulatorów. Dzięki temu ładowarki GP spełniają najwyższe normy jakości i bezpieczeństwa.

Wybór pomiędzy tradycyjnymi bateriami a akumulatorami to zawsze kwestia potrzeb i preferencji. Ogniwa wielokrotnego ładowania mają jednak znaczącą przewagę nad “paluszkami”. Są znacznie bardziej wydajne, a przy tym także przyjazne dla środowiska i portfela. To dlatego w dobie rozwijających się technologii akumulatory stają się nieocenionym i coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem.


Udostępnij:
share icon Udostępnij na Twitterze